26 Ağustos 2009 Çarşamba

Kediler Nasıl 4 Ayak Üstüne Düşerler


Merhabaaa (:
4 ayaklı binlerce türü olan kedilerin sürekli dört ayak üstüne düşme macerası üzerine biraz araştırma yaptım.Sizlerle paylaşmak istedim...
Küçükken çizgifilmlerdelerdi sonra dizilere , sinema filmlerine geçtiler onlar hep 4 ayak üstüne düştüler bakalım niye hep 4 ayak üstüne düştüler ???

Aslında bilimsel olarak izahı biraz zor. Bilime göre düşen bir cisme dışarıdan bir kuvvet uygulamadığı takdirde ona açısal bir dönme hareketi kazandıramazsınız. 

Ha şunu da diyecek olabilirsiniz.Eee kardeşim kule atlayıcıları ne iş ?
Bir kule atlayıcısı, havuza düşmeden önce havada birkaç kez takla atar, kendi ekseni etrafında döner ama bu tramplen veya kuleyi terk ederken ayakları ile başlattığı bir dönme hareketidir. Sırtüstü düşen bir kedi önce bacaklarını kendisine, kuyruğunu da bacaklarının arasına çeker, başını yere bakacak şekilde döndürür. Belirli bir noktada tam tersini yaparak bacaklarını ve kuyruğunu açar ve vücudu tam ters yöne, yani yere doğru döner. Böylece de paraşüt etkisi yaratarak , hızını da frenler ve inişin yumuşak olmasını sağlar. Yapılan deney ve gözlemlerde ise bir kedinin alçak bir yerden düşmesinin, yüksek bir yerden düşmesine göre çok daha fazla hasar yaratabileceği tespit edilmiştir !!! Aslında bu nokta biraz ilginç...

Örneğin yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki, 34 katlı bir binanın tepesinden düşen bir kediye hiçbir şey olmazken, 9 katlı binalardan düşenlerde ciddi sakatlıklar, hatta ölüm vakaları görülmüştür. Bilim insanları bunu da " limit hız " ile izah ediyorlar. Havadan yere düşen cisimler, önce gittikçe artan bir hızla yere düşerler... 

Sonra kütlelerine bağlı olarak belirli bir mesafede hızdaki bu artış durur ve " limit hız " denilen bu olay ile sabit bir hızla yere düşmeye devam ederler. Yani bir gökdelenin tepesinden atılan madeni bir paranın yere düşme anındaki hızı ile uçaktan atılan ( aynı ) paranın hızı arasında bir fark yoktur. İyi ki de yoktur, çünkü bu ’limit hız’ olmasaydı ve cisimler gittikçe artan bir hızla düşmeye devam etselerdi, yağmur damlaları kafamıza kurşun gibi düşebilirlerdi. 

Bu teoriye göre yüksekten düşen kediler, yaklaşık saatte 100 kilometre sürate gelince limit hıza ulaşırlar, artık hep aynı hızda düşerler ve stresi atlatıp, kendilerine gelir ve gevşerler. Başlangıçta bahsettiğimiz dönme hareketini yaptıktan sonra, Avustralya’da yaşayan uçan sincapların uçuşuna benzer şekilde, tüm vücutlarını paraşüt gibi kullanarak, yaralanma olasılığını en aza indirerek, yere inerler. 

Tabii bütün bu deney sonuçları ve teoriler, hayvan hastanelerine gelen kediler göz önüne alınarak ortaya çıkartılmıştır. Yüksekten düşüp de ölen veya alçaktan düşüp, ölmeyip, olay yerini terk eden, her iki şekilde de hayvan hastanelerine uğramamış kedilerin sayıları bilinmiyor.  (:

1 yorum:

Görkem dedi ki...

Hahaha bende bloga gelirken 4 ayak üstüne düştüm ya :D